9 Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw
DSC_1760

9 Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw

9  Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw odbywający się w dniach 16-18 października 2019 r. w Katowicach od lat przyciąga wielu przedstawiciele małych i średnich przedsiębiorstw, samorządu terytorialnego, instytucji otoczenia biznesu, uczelni.

Forum Instytucji był także uczestnikiem Kongresu

W ramach jednego z paneli dyskusyjnych na temat “Konsekwencji ekonomicznych społecznych zatrudniania cudzoziemców. Prognozy na przyszłość ” , zaprezentowany został program szkoleniowy pod nazwą Engage2Prevent, skierowany do pracodawców chcących zatrudniać cudzoziemców realizowany przez Ślaski Oddział Straży Granicznej wspólnie z Okręgowymi Inspektoratami Pracy, Powiatowymi Urzędami Pracy oraz Urzędami Wojewódzkimi z województwa śląskiego, opolskiego i małopolskiego. 

Panel dyskusyjny poprowadziła prof. dr hab. Jolanta Tambor, Profesor Instytutu Języka Polskiego Uniwersytetu Śląskiego, dyrektor Szkoły Języka i Kultury Polskiej, pełnomocnik Rektora UŚ ds. Studentów Zagranicznych a wśród panelistów:

• Irena Lebiedzińska, Dyrektor  Powiatowego Urzędu Pracy w Opolu,
• Dariusz Nadkaniec, nadinspektor Okręgowego Inspektoratu Pracy  w Katowicach,
• Adam Spyra, Dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego,
• kpt. SG Przemysław Starczewski, Zastępca Komendanta Placówki Straży Granicznej w Katowicach – Pyrzowicach,
• Krzysztof Zębala, Naczelnik Wydziału Ruchu Osobowego, Departament Konsularny MSZ w Katowicach.

Bardzo ożywiona dyskusja w której poruszono wiele kwestii związanych przede wszystkim z wydawaniem dokumentów uprawniających do pracy w Polsce, problemami integracji społecznej obcokrajowców, zagrożeniami wynikającymi z nadużywania  warunków wjazdu i pobytu w Polsce,  uwarunkowaniami prawnymi, przyniosła kilka praktycznych uwag i wniosków, które zostaną wykorzystane podczas dalszej pracy Forum Instytucji. zrzeszającej czterech partnerów projektu Engage2Prevent  a także  pracodawców i instytucji wspomagających przedsiębiorstwa takich jak Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach czy Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna w Katowicach.

Pozostałe artykuły